Ovocňák se připravuje na sklizeň v sadu Beckov

 

Rakytník, hrušky, meruňky, švestky i višně – to vše pro Vás poctivě pěstujeme v našem sadu v Beckově, abychom Vám následně přinesli ty nejovocnější produkty. A protože přichází letní měsíce, my už se nemůžeme dočkat sklizně. Co to znamená?

Jeden nikdy neví

Staré sedlácké přísloví říká, že úroda není, dokud není pod střechou a my už se několikrát přesvědčili, že je to právě tak. Letos platí nejspíš především u meruněk, které zaskočila nepřízeň počasí, a tak doufáme, že budeme mít alespoň poloviční sklizeň oproti loňsku. To by mělo být asi 8 tun ovoce z více než 800 stromů. I když jsou všechny druhy našeho ovoce chutné a voňavé, tak na meruňky se těšíme nejvíce, a to hlavně na tu nejpozději dozrávající odrůdu, která je prostě hvězda mezi meruňkami a v obchodě na takové nenarazíte.

Co najdete v sadě Ovocňáku v Beckově:

11 ha plných ovocných stromů, které ošetřujeme jen přírodními prostředky
téměř 1500 hrušní několika odrůd
600 višňových stromů
1 hektar rakytníku (a dalších 7 letos přibude)
2 hektary, na kterých je přes 2000 keřů arónie
přes 1300 švestkových stromů
a 800 meruněk

Kdo pro Vás ovoce sklízí

Sady má z rodiny Kořínkových na starost bratr Matěj, který vše organizuje, plánuje a samozřejmě se nevyhne ani práci přímo v sadech. Naopak je to jeho oblíbená část práce. V průběhu roku mu v sadech pomáhá vždy alespoň 7 lidí. V letních měsících ale voláme brigádníky, bez kterých by Ovocňák zkrátka nemohl fungovat. Jsou dny, kdy stačí několik lidí na celý sad a jindy ani 70 párů rukou není dost na práci, kterou potřebujeme zastat. I proto posilujeme mechanizaci a od loňského roku používáme setřasač. Ten nám ale pomáhá jen částečně a třeba na takový rakytník nebo arónii je krátký. Takže tam nastupuje čistá ruční práce...

Nakročeno k BIO

Protože rakytník má desetkrát více vitamínů než pomeranč a je to takové české super-ovoce, poptávka po něm stále roste. Rozhodli jsme se sady, které aktuálně mají 11 hektarů, rozšířit o dalších 7, na kterých se bude pěstovat pouze rakytník. A možná budou společně s arónií prvními plodinami z našich sadů, které budou mít certifikaci BIO. Sady totiž postupně připravujeme na přechod do BIO režimu a rakytník s aronií k ní aktuálně mají nejblíže. Během následujících let pak do BIO režimu převedeme sady celé.

Koukněte na to, jak to u nás vypadá, když sklízíme rakytník nebo meruňky. Není to krása?

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení